Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Rodzaje żarówek samochodowych

22 grudnia 2023 Rodzaje żarówek samochodowych


Zgodnie z polskim prawem każdy samochód poruszający się po drogach publicznych musi posiadać sprawne oświetlenie. Każdy kierowca powinien więc co jakiś czas kontrolować stan oświetlenia w swoim samochodzie i na bieżąco wymieniać każdą uszkodzoną żarówkę. Taka sytuacja jest okazją do zastosowania żarówki w nowszej technologii, aby to jednak zrobić trzeba wiedzieć, jakie w ogóle rodzaje żarówek samochodowych dostępne są aktualnie w ofertach takich sklepów online z częściami samochodowymi jak Signeda dostępna pod adresem https://www.signeda.pl/zarowki-samochodowe-c1341, który polecamy odwiedzić. Przygotowaliśmy więc krótką listę opisującą podstawowe rodzaje żarówek samochodowych wraz z ich krótką charakterystyką.

 Rodzaje żarówek samochodowych

  • Żarówki żarnikowe — żarówek tego typu w samochodzie znaleźć można najwięcej. Jest to bowiem najprostszy typ żarówki, taki w którym źródłem światła jest rozgrzany metalowy drucik. Żarówki takie działają więc na dokładnie takiej samej zasadzie, co tradycyjne żarówki, jakie przed wprowadzeniem żarówek energooszczędnych można było znaleźć w każdym polskim domu. Zasada działania tego typu żarówek jest jednak nieco przestarzała, przez co żarówki żarnikowe mają niską sprawność, ponieważ większość energii pobieranej przez taką żarówkę jest marnowana w postaci ciepła, a tylko jej niewielka część zamienia się w użyteczne światło. Żarówki żarnikowe rozświetlają takie lampy w samochodzie jak: kierunkowskazy, światła stopu, światła pozycyjne, światło wsteczne czy oświetlenie tablic rejestracyjnych.

  • Żarówki halogenowe — żarówki tego typu są zwykle nieco większe od żarówek żarnikowych i generują więcej światła, przez co są stosowane głównie w reflektorach przednich oświetlających jezdnię przed samochodem. Zasada działania tych żarówek jest niejako rozwinięciem wcześniej opisanej żarówki żarnikowej z tą różnicą, że wnętrze żarówki wypełnione jest gazem szlachetnym z niewielkim dodatkiem halogenu. Pierwiastki z tej grupy wchodzą w interakcje z wolframem, z którego wykonany jest żarnik, łącząc się z wolframem i przenosząc jego wyparowane cząsteczki z powrotem na żarnik niejako go odbudowując. To znacząco zwiększa żywotność takiej żarówki, ale światło przez nią generowane ma lekko żółtą barwę.

  • Żarówki LED — tego typu żarówki działają na zupełnie innej zasadzie, generując światło przez półprzewodnikowy element elektroniczny, który niemal bezpośrednio zmienia prąd w światło. Żarówki LED są więc o wiele bardziej sprawnie i mogą generować światło w każdej barwie. W związku z tym żarówki tego typu można znaleźć w każdej lampie w samochodzie.

Materiał zewnętrzny

Redakcja polishpavilion.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do domu, miłość do ogrodu i zamiłowanie do pięknych wnętrz spotykają się, by dostarczyć Ci niezliczone inspiracje i praktyczne wskazówki do stworzenia wymarzonego miejsca do życia! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o aranżacji wnętrz, porady ogrodnicze i praktyczne poradniki tworzą źródło wiedzy i inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników pięknych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ogród zimowy na dachu
Pianki poliuretanowe
Odprężanie blach

Jesteś zainteresowany reklamą?

Odprężanie blach