Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak wybrać stolik kawowy do salonu?

26 maja 2020

Idealnym uzupełnieniem każdego salonu jest dobrze wyglądający i funkcjonalny stolik kawowy. Wybór tego mebla nie należy jednak do łatwych. Należy wziąć pod uwagę wiele, istotnych czynników. Między innymi styl, wysokość, rozmiar oraz funkcjonalność mebla. Jak zatem wybrać odpowiedni model? Lepsze są nowoczesne stoliki kawowe czy klasyczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. 

Pasujący styl

Kluczowym elementem jest dopasowanie stylu stolika. Czego innego będziemy szukać do nowoczesnego, a czego innego do klasycznego wnętrza. Nowoczesne stoliki kawowe są bardziej stonowane. Charakteryzuje je prostota kształtów, a czasem oryginalny, niebanalny design. Z kolei klasyczne modele zachwycają z reguły bogatymi zdobieniami. Tworzy się je z naturalnego drewna lub okleiny. Jak zdecydować, który stolik pasuje najlepiej? Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki styl prezentuje nasz dom lub mieszkanie. Nowoczesny, a może klasyczny? Poza tym warto zwrócić uwagę na kolorystykę. Stolik kawowy może stanowić kontrastujący, wyjątkowy element aranżacji wnętrza albo wręcz odwrotnie – idealnie wpasowywać się w styl salonu.  

Odpowiednia wysokość

Cechą stolika kawowego, o której często się zapomina, jest również jego wysokość. Najczęściej oceniamy wygląd mebla, podoba nam się, więc kupujemy. Tymczasem może się okazać, że nijak pasuje on do naszego salonu, bo jest zwyczajnie za wysoki. Optymalna wysokość stolika kawowego to wysokość siedziska kanapy. Ten mebel nie służy bowiem do tego, aby przy nim jeść, czytać lub pracować. Nowoczesne stoliki kawowe są miejscem, gdzie możemy odłożyć kubek z kawą, poranną gazetę albo pilot od telewizora. To ewentualnie miejsce na drobne przekąski, które można chwycić jedną ręką i zjeść. Nie ma tam jednak miejsca na krojenie sztućcami schabowego.

Właściwy rozmiar

Istotna jest jednak nie tylko wysokość, ale rozmiar stolika w ogóle. W sklepach meblowych możemy mieć bowiem do czynienia z mniejszymi lub większymi kanapami. Nowoczesne stoliki kawowe mogą też stać tam samodzielnie, nie mając odniesienia do jakiejkolwiek aranżacji. Należy zatem zmierzyć posiadaną kanapę i określić, w którym miejscu stolik kawowy pasowałby najlepiej oraz jaką powinien mieć wielkość. Optymalnym rozwiązaniem jest to, aby każda osoba, siedząca na kanapie, miała stolik kawowy w zasięgu ręki. Wówczas może swobodnie odstawić tam talerzyk, kawę lub kieliszek wina. Należy też zostawić odpowiednią przestrzeń na nogi. To kluczowy element szczególnie wtedy, gdy nowoczesne stoliki kawowe dopasowuje się do narożnika.

Redakcja polishpavilion.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do domu, miłość do ogrodu i zamiłowanie do pięknych wnętrz spotykają się, by dostarczyć Ci niezliczone inspiracje i praktyczne wskazówki do stworzenia wymarzonego miejsca do życia! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o aranżacji wnętrz, porady ogrodnicze i praktyczne poradniki tworzą źródło wiedzy i inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników pięknych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wanny kompozytowe
pralnia w piwnicy
drzwi do domu

Jesteś zainteresowany reklamą?

drzwi do domu