Czy odkamienianie ekspresu do kawy kwaskiem cytrynowym jest bezpieczne?

Dzisiejsza technologia bardzo ułatwia nam życie. Większość codziennych, domowych czynności wykonują za nas urządzenia elektroniczne. Wiele osób poza podstawowymi urządzeniami AGD, takimi jak pralka czy zmywarka, decyduje się także na automatyczny ekspres do kawy. Jednak ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że o taki sprzęt trzeba dbać. Ekspresy do kawy wszelkiego rodzaju należy regularnie odkamieniać, jeśli chcemy, by urządzenie nie psuło się i służyło nam latami. Niestety, sygnowane logo marki specyfiki do odwapniania są często drogie i konsumenci zaczynają szukać tańszych sposobów na własną rękę. Ale czy odkamienianie ekspresu do kawy kwaskiem cytrynowym lub octem jest na pewno bezpieczne?

Kwasek cytrynowy

Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, czym właściwie jest kwasek cytrynowy. Otóż, jest to organiczny związek chemiczny, który znajduje się niemal we wszystkim, co spożywamy. Jest dodatkiem do mięs, napojów gazowanych, znajduje się w owocach, a nawet w lodach i serkach kanapkowych. To znaczy, że absolutnie nie powinniśmy się obawiać o nasze zdrowie, używając tzw. E330. Ale czy odkamienianie ekspresu do kawy kwaskiem cytrynowym nie uszkodzi naszego urządzenia?

Kwas cytrynowy jest tanim środkiem, gdyż za 1 kg zapłacimy niecałe 10 zł. Biorąc to pod uwagę, wielu użytkowników ekspresów czyści swój sprzęt właśnie nim. Czy jest to dobry pomysł? Jak najbardziej tak. Kwasek cytrynowy doskonale poradzi sobie z kamieniem, ale także z nieprzyjemnym zapachem! Można go używać do czyszczenia pralki, czajnika oraz właśnie ekspresu do kawy!

Jak zrobić taki roztwór?

To proste! Do pojemnika z wodą nasyp dwie łyżeczki kwasku cytrynowego i rozpocznij proces odkamieniania. Następnie powtórz cały proces, wlewając do pojemnika samą wodę bez dodatku kwasku… i już! Twój ekspres został odkamieniony i jest gotowy do zrobienia kolejnej pysznej kawy.

Rzecz jasna, producenci w instrukcjach dołączanych do sprzętu przestrzegają, że do odkamieniania należy używać wyłącznie specjalnego specyfiku ich produkcji, który w przeciwieństwie do octu i kwasku cytrynowego na pewno nie uszkodzi naszego ekspresu. Bardzo często jest to jednak tylko zwykły marketing, który ma nas zmusić do zakupienia produktu tej samej marki, co nasz ekspres. Zanim jednak zaczniesz działać na własną rękę upewnij się, z czego zrobione jest wnętrze ekspresu (stal nierdzewna, a może aluminium?), bowiem różne tworzywa inaczej reagują z różnym związkami chemicznymi i niechcący możesz uszkodzić rurki i uszczelki znajdujące się wewnątrz urządzenia.

Redakcja polishpavilion.pl