Jak ułożyć zastawę stołową?

Szykujesz uroczystą kolację, wyprawiasz komunię dziecka w domu, a może organizujesz rodzinny obiad świąteczny? Każde z tych wydarzeń wymaga pięknej zastawy stołowej, która powinna być odpowiednio ułożona. Niestety nie każdy wie, jak nakryć stół zgodnie z savoir-vivre. Gdzie położyć łyżkę, widelec, nóż, a gdzie talerz? Jak ułożyć zastawę stołową zgodnie z etykietą? Poznaj najważniejsze zasady.

Nakrycie stołu – podstawowe zasady

Na samym początku warto zaznaczyć, że zasady etykiety mogą różnić się w zależności od kultury i okoliczności. Najważniejsze jest stworzenie eleganckiej i schludnej aranżacji, która umożliwi gościom wygodne i estetyczne korzystanie z zastawy stołowej. Istnieje kilka uniwersalnych zasad, o których należy pamiętać, przy układaniu zastawy stołowej:

Obrus

W pierwszej kolejności należy przygotować obrus. Najlepszym rozwiązaniem jest klasyczny, biały obrus, który jest odpowiedni dla każdego rodzaju okoliczności. Pamiętaj, że obrus powinien być w odpowiednim rozmiarze. Jeżeli chcesz obrus w innym kolorze niż białym, to dopasuj go do kolorystyki wnętrza. Alternatywą dla obrusa jest bieżnik. W sytuacji, gdy okazja nie wymaga tak estetycznego wyglądu, możesz zrezygnować z obrusu i bieżnika, a zdecydować się na podkładki pod talerze. Wybierz takie, które będą pasowały do aranżacji i zastawy stołowej.

Talerze

Rozpocznij od umieszczenia talerza głównego (zazwyczaj jest to duży, płaski talerz) w centrum miejsca, na którym siedzi gość. Jeśli serwujesz zupę, umieść mniejszy głęboki talerz na talerzu głównym. Dobrze, aby była to kompletna zastawa stołowa, zawierająca nie tylko talerze, ale i miski, ponieważ wszystkie elementy będą do siebie pasowały, tworząc spójną kompozycję.

Sztućce

Tak, jak zastawa stołowa, tak i sztućce powinny pochodzić z jednego kompletu. Zadbaj oto, aby były wypolerowane i czyste. Według etykiety widelce mają być ułożone po lewej stronie, a łyżki i noże po prawej. Ostrze noża ma być skierowane do wewnątrz, a krawędź łyżki do góry.  Warto mieć jednak na uwadze, że obok talerza mogą być maksymalnie trzy pary sztućców. Jeśli serwujesz przystawkę, można również dodać sztućce do jej spożycia, umieszczając je po lewej stronie głównego talerza. Na stole nie może zabraknąć sztućców do deserów, czyli łyżki deserowej oraz widelczyka do ciasta.

Szklanki

Szklanki zazwyczaj umieszcza się po prawej stronie talerza, w górnym rogu miejsca. W przypadku serwowania różnych napojów np. wody, wina, możesz umieścić kieliszki obok szklanki.

Serwetki

Serwetki mogą być umieszczone na talerzach, na lewej stronie talerza przed posiłkiem lub w inny kreatywny sposób. Możesz je złożyć w różne kształty, ale bez przesady. Najlepiej sprawdzą się serwetki w kształcie trójkąta, rożka lub kwadratu.

Dodatki

Zależnie od okazji i preferencji, można dodać dodatkowe elementy, takie jak patery, misek, solniczki, pieprzniczki. Umieść je na stole w równych odstępach lub wzdłuż boków stołu. Pamiętaj, aby zachować równowagę między estetyką a funkcjonalnością, aby goście mieli wystarczająco miejsca na talerzach.

Redakcja polishpavilion.pl