Z pewnością inwestycja w wierzytelności hipoteczne nie jest rozwiązaniem uniwersalnym i nie sprawdzi się w każdym przypadku, istnieją jednak sytuacje, gdy warto ją rozważyć. Jeśli dysponujesz odpowiednią ilością gotówki i chcesz ją zainwestować, nie oczekując szybkich zysków, a mogąc poczekać i poświęcić nieco czasu na osiągnięcie zwrotu, być może to trafna propozycja dla Ciebie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Na czym polega sprzedaż wierzytelności?
Transakcja odbywa się drogą cesji i prowadzi do przeniesienia praw do długu z wierzyciela na inny podmiot – może nim być osoba fizyczna lub firma. Wskutek tego wierzyciel odzyskuje pieniądze i nie musi już ubiegać się o spłatę zadłużenia – rolę tę przejmuje osoba, która odkupiła wierzytelność i teraz to ona może występować z roszczeniami wobec dłużnika. Zastanawiasz się, jak taka forma inwestycji może się opłacić? Odpowiedzią okazują się oferty sprzedaży wierzytelności hipotecznych. W tym przypadku zabezpieczenie długu stanowi nieruchomość, a cena wierzytelności może być znacznie niższa niż wartość samego tytułu. Oznacza to, że inwestor ma szansę nie tylko odzyskać pieniądze, lecz także osiągnąć zysk.
Planujesz kupić wierzytelność hipoteczną? Na to koniecznie zwróć uwagę!
Istnieje kilka cech wierzytelności, które powinny zostać spełnione, aby zminimalizować ryzyko inwestycji. Poza zabezpieczeniem hipoteką znaczenie ma też:
-
wymagalność wierzytelności – oznacza to, że obowiązujący termin spłaty długu już upłynął i jako wierzyciel możesz wyciągać od dłużnika konsekwencje płynące z nieuregulowania płatności,
-
jej bezsporność – występuje wtedy, gdy nie istnieją żadne kwestie sporne dotyczące zadłużenia, a dłużnik nie kwestionuje faktu wierzytelności,
-
brak przedawnienia – jeśli poprzedni wierzyciel zadbał o dopełnienie formalności zapobiegających przedawnieniu.
Gdy już kupisz wierzytelność i zostaniesz wpisany do księgi wieczystej, możesz podjąć stosowne kroki w celu odzyskania pieniędzy.
Artykuł sponsorowany