Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Wnętrze rustykalne

12 października 2019


W pewnością każdy chce czuć się we własnym domu przytulnie. Ten zamiar przyświeca każdemu przy urządzaniu wnętrz nowego mieszkania – to, w jaki sposób dobierzemy meble i dodatki, wpływa na to, jak będzie nam się mieszkać.

Dla przeciwników minimalizmu

Jeśli nie przepadamy za chłodnym skandynawskim minimalizmem, bardzo nowoczesnymi wnętrzami albo chcemy upodobnić nasz dom do wiejskiego domu rodzinnego, z którym wiąże nas wiele wspomnień, ciekawym pomysłem na aranżację przestrzeni będzie wnętrze rustykalne. Ten styl charakteryzuje się pewną prostotą i jednocześnie dużym ciepłem i przytulnością i z pewnością miło będzie wracać do domu po długim i męczącym dniu. Istotną cechą stylu rustykalnego są materiały pochodzenia naturalnego – a więc drewno i kamień. Z różnymi odcieniami drewna pięknie kontrastuje biel ścian, chociaż nie jest to jedyny kolor, który się tutaj wykorzystuje. W stylu rustykalnym królują jasne, naturalne barwy – biel, écru, beż albo brąz. Kolorystyka takiego domu jest ciepła i przyjazna, brak tu miejsca na chłodne odcienie. Z kolei te bardzo intensywne powinny być raczej dodatkiem niż głównym kolorem wnętrza. Podłogi pokrywa się deskami, często specjalnie je postarzając, by nadać im wiekowy efekt, jednak równie popularne są kafle ceramiczne.

Prostota i natura

Rustykalne wnętrza przywodzą na myśl sielską wieś – pełną prostoty i natury. Zdobienia są zazwyczaj niewielkie, ale to nie oznacza, że takie meble nie są małymi dziełami sztuki. Wśród ozdób pojawić się mogą nie tylko drewniane czy żelazne ozdóbki, ale również antyki – żelazka z duszą czy zegary z kukułką.Jeśli zamontujemy pod sufitem drewniane belki, kojarzyć się one będą z wiejskimi chatami z dawnych lat, ale również z pięknymi szlacheckimi dworkami z przełomu wieku dziewiętnastego i dwudziestego. Miłośnicy tamtych czasów z pewnością odnajdą się w tak przygotowanym wnętrzu. Dodatkowego klimatu dodają drewniane okiennice albo obicia mebli z bawełny, lnu czy wełny. Ciekawym dodatkiem mogą być również ludowe akcenty. Na blatach mogą pojawić się kolorowe, haftowane obrusy, przy oknach barwne zasłony. Świetnym dodatkiem są też żywe rośliny – umieszczone w drewnianych lub ceramicznych doniczkach – oraz obrazy przedstawiające naturę. W tak urządzonym miejscu można poczuć się doskonale – bliskość z naturą daje poczucie bezpieczeństwa, zapewnia spokój i pozwala zregenerować siły po ciężkim dniu, a przypominający wiejski wystrój przypomni o starych, dobrych czasach i przyniesie przyjemne wspomnienia z dzieciństwa. Ten styl to doskonały wybór dla kuchni lub salonu.

Redakcja polishpavilion.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do domu, miłość do ogrodu i zamiłowanie do pięknych wnętrz spotykają się, by dostarczyć Ci niezliczone inspiracje i praktyczne wskazówki do stworzenia wymarzonego miejsca do życia! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o aranżacji wnętrz, porady ogrodnicze i praktyczne poradniki tworzą źródło wiedzy i inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników pięknych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wanny kompozytowe
pralnia w piwnicy
drzwi do domu

Jesteś zainteresowany reklamą?

drzwi do domu