Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Ogród zimowy na dachu – jak go urządzić?

18 lutego 2024 Ogród zimowy na dachu


Ogrody zimowe inaczej nazywane oranżerią, cieszą się rosnącą popularnością. Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na ich budowę. Dzięki nim można stworzyć wyjątkową strefę relaksu. Takie obiekty powstają zazwyczaj na istniejących już elementach konstrukcji budynku. Tworzy się je nie tylko na tarasie i balkonie, ale także na dachu.

Czym jest ogród zimowy na dachu?

Ogrody zimowe na dachu to jedyne w swoim rodzaju konstrukcje, które zapewnią maksymalny dostęp promieni słonecznych oraz zagwarantują nam piękny widok na otaczający teren zielony czy rozgwieżdżone niebo. Takie obiekty najczęściej składają się ze stelaży i szkła, dzięki któremu buduje się sufit i ściany. Alternatywą jest użycie plexi. Szkielet jest wykonany z metalu, drewna albo tworzywa sztucznego. Ogrody zimowe służą przede wszystkim do uprawy wszelkiego rodzaju roślin, jednak są one także świetną przestrzenią do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Można je zaaranżować na wiele sposobów, tworząc kącik do zabaw, odpoczynku, czy spożywania posiłków. Ogrody zimowe na dachu można podzielić na ogrzewane całoroczne oraz nieogrzewane, czyli sezonowe.

Ogrzewanie i oświetlenie ogrodu zimowego — jakie mamy opcje?

Ogrody zimowe na dachu mogą być ogrzewane przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego. Inną opcją jest inwestycja w klimatyzator z funkcją ogrzewania, który sprawdzi się zwłaszcza w mniejszych obiektach. Kolejną propozycją są grzejniki przypodłogowe. Wyjątkowo nastrój i przyjemne ciepło zapewni nam także promiennik ciepła. Jeśli chodzi o oświetlenie, wiele zależy od naszego gustu i preferencji. W takim miejscu sprawdzą się idealnie klasyczne lampy wiszące, lampy wolnostojące, jak i klimatyczne kinkiety. Wybrane źródła światła powinny być zarazem praktyczne, ale także estetyczne. Dobrze, jeśli staną się dekoracją tej przestrzeni. Dobrą opcją będą także mocne lampy LED, znajdujące się w centralnym punkcie ogrodu zimowego.

Wnętrze ogrodu zimowego na dachu — jak je urządzić?

Ogrody zimowe na dachu powinny być klimatyczne, ciepłe i przytulne. Mogą w nich pojawić się znane dobrze kwiaty, jak i rośliny egzotyczne. Właściciele ogrodów zimowych chętnie hodują w nich takie rośliny jak maranta, oleandra, paproć, bluszcz, figowiec itp. Ogród zimowy umiejscowiony na dachu może stać się magicznym miejscem, w którym miło spędzimy czas. Dobrze, jeśli pojawią się w nim meble wypoczynkowe, takie jak wygodne kanapy, fotele, stoliki kawowe. Warto też zadbać o dobór odpowiednich tekstyliów. Przestrzeń tą ocieplą koce, dobrane kolorystyczne poszewki na poduszki, pledy czy dywany.

Ogród zimowy na dachu to praktyczne rozwiązanie, które stanie się efektownym dopełnieniem każdego domu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja polishpavilion.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do domu, miłość do ogrodu i zamiłowanie do pięknych wnętrz spotykają się, by dostarczyć Ci niezliczone inspiracje i praktyczne wskazówki do stworzenia wymarzonego miejsca do życia! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o aranżacji wnętrz, porady ogrodnicze i praktyczne poradniki tworzą źródło wiedzy i inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników pięknych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ogród zimowy na dachu
Pianki poliuretanowe
Odprężanie blach

Jesteś zainteresowany reklamą?

Odprężanie blach