Jaki podkład pod panele wybrać?

Panele to najczęściej wybierany rodzaj podłogi. I to w całym mieszkaniu – nadają się i do sypialni, do i salonu i do przedpokoju. Mają bardzo wiele zalet, żeby jednak naprawdę były ciepłe i ciche, należy dobrać do nich odpowiedni podkład. Tu zaczynają się schody, ponieważ każdy rodzaj podłoża może wymagać zastosowania innego podkładu. Dowiedz się, jaki wybrać do twojej podłogi.

Wybór podkładu pod panele

Podłoga bez podkładu jest nie tylko zimna i głośno słychać wszelkie stuknięcia, lecz także może się szybciej niszczyć. Zadaniem warstwy pod panelami jest pochłanianie wilgoci i pozwolenie panelom na swobodną pracę. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że pojawią się wypaczenia lub że deski spuchną przy szczelinach jest mniejsze.

Najczęściej wybierany podkład pod panele to polistyren ekstrudowany XPS. Jest to materiał idealny, jeśli podłoga jest nierówna i wymaga niwelowania różnic w wysokości. XPS może mieć nawet 6 mm wysokości, co oznacza, że naprawdę dobrze zniweluje nierówności, na dodatek jest dobrym izolatorem i zabezpieczy pomieszczenie przed ucieczką ciepła. Przydaje się zwłaszcza w pokojach umieszczonych na nieogrzewanej piwnicy czy garażu.

Kolejną opcją jest podkład z polietyleniu PEHD. Jest to materiał o niskim oporze cieplnym, więc można wkładać go na ogrzewanie podłogowe. Nie będzie stanowił bariery przed przenikaniem ciepła do paneli, a jednocześnie jest odporny na działanie wysokiej temperatury. Do tego świetnie chroni przed wilgocią.

Wiele osób decyduje się na naturalny korek. Podkłady korkowe są niezwykle skuteczne, ponieważ wyróżniają się naturalna odpornością na grzyby i pleśnie. Na dodatek dobrze izolują akustycznie. Jednak nie można zapomnieć, że korek jest delikatny i nie sprawdzi się w strefach często używanych – może się rozpadać pod naciskiem.

Wyższa półka

Opcją z wyższej półki są podkłady polietylenowo-mineralne. Ich największą zaletą jest ogromna wytrzymałość na nacisk, dodatkowo świetnie radzą sobie w miejscach często użytkowanych, na przykład w przedpokoju. Niski opór cieplny pozwala na umieszczanie podkładu na ogrzewaniu podłogowym, do tego dobrze przewodzą ciepło. To jeden z materiałów, który zapewnia najlepsze wyciszenie akustyczne. Redukuje dźwięki odbite, czyli te, które wydaje podłoga podczas chodzenia po niej, i transmisyjne, które mogą przenikać przez strop. Idealny podkład do źle wyciszonych i zaizolowanych mieszkań w bloku.

Wybór podkładu pod panele powinien być podyktowany twoimi potrzebami. Najpierw określ, jaki rodzaj podłogi chcesz mieć i co się pod nią znajduje. Określ parametry przenikania zimna i ustal, jaki efekt chcesz osiągnąć i dobierz podkład, który idealnie sprawdzi się do tego własnie celu.

Redakcja polishpavilion.pl