Agregaty tynkarskie do tynków maszynowych – jak działają i kiedy warto z nich korzystać?

Urządzenia jak agregaty tynkarskie są dzisiaj wybierane coraz częściej do realizacji prac budowlanych i wykończeniowych. Jak dokładnie działa tego typu sprzęt? Kiedy warto zdecydować się na tynkowanie za pomocą agregatu?

Jak działa agregat tynkarski?

Agregaty tynkarskie są urządzeniami, których zadaniem jest przygotowywanie oraz podawanie materiałów przeznaczonych do tynkowania. Dzięki temu, że podawane są one automatycznie i pod ciśnieniem, możliwe jest bardzo łatwe i szybkie tynkowanie nawet dużych powierzchni.

Do działania agregaty tynkarskie potrzebują podłączenia do prądu. Mogą one również współpracować z agregatami prądotwórczymi wtedy, gdy na placu budowy nie jest dostępny prąd.

Jakie możliwości mają agregaty tynkarskie?

Za pomocą agregatów tynkarskich przygotowuje się tak zwane tynki maszynowe, ale warto wskazać, że urządzenia te mają też szersze zastosowanie i mogą być one używane do nakładania innego rodzaju materiałów.

Przykładowo agregaty tynkarskie mogą być używane do tynkowania za pomocą tynków:

  • gipsowych
  • wapiennych
  • wapienno-cementowych
  • gipsowo-wapiennych
  • elewacyjnych
  • dekoracyjnych
  • ogniochronnych
  • tłumiących

Dodatkowo agregaty mogą być używane do innych materiałów, na przykład do przygotowywania klejów, zapraw klejowych, gładzi, mas szpachlowych, wylewek maszynowych, zapraw zbrojeniowych, szczelinowych, murarskich, mas bitumicznych oraz poliuretanowych.

Tak szerokie zastosowanie mają między innymi agregaty tynkarskie polskiego producenta – firmy Małek, które są często spotykane na placach budów. Więcej informacji o ofercie firmy można znaleźć na jej stronie https://agregatymalek.pl/.

Jak odbywa się tynkowanie za pomocą agregatu?

Tynkowanie agregatem tynkarskim jest znacznie łatwiejsze i szybsze w porównaniu z tynkowaniem ręcznym.

Aby przygotować masę do tynkowania, należy umieścić suchy materiał w pojemniku agregatu, a następnie dodać do niego wodę. Woda może być również pompowana bezpośrednio z instalacji wodnej. Agregat następnie dokładnie miesza materiał z wodą, aby przygotować jednolitą, gotową do użycia masę.

Następnie gotowa masa jest tłoczona za pomocą pompy bezpośrednio do węża, który zakończony jest pistoletem do ciśnieniowego podawania jej na powierzchnie. Dzięki temu można uniknąć konieczności ręcznego nakładania tynków, co jest bardzo czasochłonne.

Potem, gdy masa zostanie nałożona, wystarczy odpowiednio ją wygładzić i pozostawić do wyschnięcia.

Kiedy warto korzystać z agregatów tynkarskich?

Tynki maszynowe, które przygotowywane są za pomocą agregatów tynkarskich, mają szerokie zastosowanie, dlatego też dzisiaj są one używane powszechnie podczas prac budowlanych i wykończeniowych.

Ze względu na szybkość i wygodę nakładania tynki maszynowe najlepiej sprawdzają się w przypadku dużych powierzchni do tynkowania, na przykład całych domów jednorodzinnych albo innych obiektów.

Poza oszczędnością czasu wynikającą z zastosowania agregatów tynkarskich warto również wskazać, że pozwalają one na wykonanie wysokiej jakości tynków, które są gładkie i trwałe.

Redakcja polishpavilion.pl