Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Wykorzystanie kamienia dekoracyjnego w łazience

3 listopada 2019


Łazienka to bez wątpienia jedno z najtrudniejszych pomieszczeń do aranżacji. Często jest mała, a zawierać musi w sobie wszystkie potrzebne armatury, w dodatku być przytulna i przestrzenna. Jest nie lada wyzwaniem nie tylko dla zwykłych ludzi, ale i dekoratorów. Odpowiednie wyposażenie łazienki nada wnętrzu niepowtarzalny klimat i wewnętrzny urok. Pamiętać należy nie tylko o dobraniu odpowiednich mebli, ale i prawidłowym oświetleniu i wykończeniu ścian. To ostatnie, choć wydaje się najbardziej banalne często stwarza najwięcej problemów, zwłaszcza w aspektach estetyki i czystości.

Płytki ceramiczne

Wieczorne gorące kąpiele, pranie i brak odpowiedniej wentylacji powodują powstawanie na ścianach nieestetycznych zabrudzeń. Z tego powodu najczęściej wybieranym wykończeniem ścian są płytki ceramiczne, są one bowiem proste w utrzymaniu i odporne na wilgoć. Jednak w ostatnim czasie mamy do czynienia z trendem wykorzystywania na ścian motywów kamiennych, które równie dobrze jak płytki ceramiczne chronią przed zabrudzeniami i są odporne na wodę. Ich dodatkową cechą jest niepowtarzalność. Występują bowiem w wielu wariantach aranżacyjnych. Należy jednak odpowiednio dobrać rodzaj kamienia osadzonego na ścianach w łazience, nie każdy bowiem jest w jednakowym stopniu odporny na wilgoć. Dla tych mniej odpornych konieczne staną się zabiegi impregnacji.

Kamień dekoracyjny

Wykorzystując kamień dekoracyjny łazienka zyska na elegancji i poczuciu smaku. Jednak należy dokładnie przeanalizować swój wybór już na etapie montażu i wyboru odpowiedniego kamienia dekoracyjnego. Kamień umieszczany na ścianie jest za pomocą kleju, trzeba więc zwrócić uwagę, by był on mocny i odporny na wilgoć i zanieczyszczenia. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni do przeprowadzania częstych remontów w naszej łazience. Ponadto, tuż po montażu kamieni dekoracyjnych na ścianach, należy przeprowadzić proces impregnacji i regularnie go powtarzać, zwracając szczególną uwagę na miejsca najbardziej narażone na zawilgocenie jak np. fugi. Odpowiedzialny stanie się również dobór preparatów czyszczących, które, żadnym wypadku, nie mogą wchodzić w reakcję z wykorzystanych rodzajem kamienia. Wpłynie to nie tylko na estetykę wykonania ścian w naszej łazience, ale przełoży się również na spadek odporności ściany na wodę i inne uszkodzenia.

Co najistotniejsze, przy wyborze kamienia dekoracyjnego, ważny jest nie tylko montaż i pielęgnacja, ale i obszar ściany wyłożonej tym rodzajem dekoracji. Nie każda zabudowa pozwala na zapełnienie całej ściany tym elementem wyposażenia wnętrz głównie ze względu na jego wagę. Dlatego przed przystąpieniem do aranżacji łazienki należy dokładnie przeanalizować wszystkie argumenty za i przeciw tej dekoracji.

Redakcja polishpavilion.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do domu, miłość do ogrodu i zamiłowanie do pięknych wnętrz spotykają się, by dostarczyć Ci niezliczone inspiracje i praktyczne wskazówki do stworzenia wymarzonego miejsca do życia! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o aranżacji wnętrz, porady ogrodnicze i praktyczne poradniki tworzą źródło wiedzy i inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników pięknych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

oświetlenie sufitowe
akcesoria do pokoju
renowacja mebli

Farba do renowacji mebli

29 września 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?

renowacja mebli