Sypialnia w kawalerce – jak ją wydzielić?

Wszyscy mieszkańcy kawalerek w pewnym momencie dochodzą do wniosku: przydałaby się sypialnia. Nic dziwnego, ponieważ dodatkowy pokój to strefa intymna. Można zostawić w nim nieposkładane łóżko, rozrzucone ubrania i wiele prywatnych przedmiotów. To po prostu bardzo wygodne.

Porządek w domu

Jeśli w jednym pomieszczeniu śpisz, gotujesz, oglądasz seriale i przyjmujesz gości, konieczne jest większe dbanie o porządek. Ciągłe ścielenie sofy, żeby zmieścić się ze wszystkimi rzeczami i mieć komfort. Ciągłe sprzątanie wszystkich drobiazgów, by nie robić wrażenia chaosu. Małe mieszkania rządzą się swoimi prawami.

Wystarczyłaby sypialnia, która byłaby tylko twoją intymną przestrzenią. Można by tam zostawiać cały bałagan i zrobić miejsce do przechowywania prywatnych drobiazgów, kosmetyków do pielęgnacji i tym podobnych. Na dodatek do sypialni można wstawić wygodne łóżko zamiast spać na kanapie. A to najlepszy sposób na polepszenie jakości i higieny snu.

Nie oznacza to jednak, że musisz od razu kupować dwupokojowe mieszkanie. Sypialnia w kawalerce jest możliwa! Wystarczy tylko trochę kreatywności i nieszablonowego podejścia. Najłatwiej jest oczywiście na etapie urządzania mieszkania, kiedy jeszcze można wstawić ścianki czy zmienić układ mieszkania. Wtedy najłatwiejszym sposobem jest umieszczenie łóżka w części przeznaczonej na otwartą kuchnię – najczęściej jest w zaułku oddzielonym od reszty mieszkania.

Inne sposoby organizowania

W innym przypadku sypialnia w kawalerce musi być zorganizowana inaczej. Jeśli nie masz możliwości, żeby wstawić ściankę, jest wiele innych sposobów, żeby sobie poradzić. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie parawanu, który wydzieli i zasłoni część sypialną. Można za nim schować łóżko i małą szafkę nocną czy niewielka komódkę – wszystko zależy od tego, ile masz miejsca. Parawan może być nie tylko ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym, lecz także niezwykłą dekoracją, dodającą mieszkaniu charakteru i wyrazu.

Jeśli w ogóle nie masz miejsca, możesz zrobić… sypialnię na górze. Mieszkania w starych blokach i kamienicach najczęściej są na tyle wysokie, by zaaranżować antresolę. To nie zajmie za dużo miejsca – kawałek przestrzeni nad głową. Możesz ustawić łóżko nad kanapą czy biurkiem, czyli w miejscach, gdzie nie potrzebujesz, żeby wyżej było coś konkretnego. Takie rozwiązanie wygląda bardzo nowocześnie.

Sypialnia w kawalerce to niezwykła wygoda, więc warto znaleźć miejsce, żeby ją zaaranżować. Nie jest to wcale takie trudne, wystarczy pomyśleć. Być może odbędzie się to kosztem jakiegoś mebla czy dodatkowej przestrzeni na rower, ale naprawdę warto.

Redakcja polishpavilion.pl