Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Porcelana kostna – wyróżnij się wśród tłumu

27 listopada 2019


Szklanki, filiżanki, czajniczki, talerze. Wszystkich tych naczyń używamy na co dzień, nie zwracamy jednak uwagi na sposób w jaki sposób zostały one wykonane. Często jest to szkło albo zwykła porcelana. Mało kto zna już fajans, ale popularnością wśród koneserów i wielbicieli dobrego stylu nadal cieszy się porcelana kostna.

Czym ona jest i dlaczego jest tak popularna?

Zdecydowanym prekursorem do wprowadzenia tego rodzaju porcelany był irlandzki malarz Thomas Frye, który w połowie XVIII wieku wynalazł porcelanę kostną. Jednak nie była ona konkurencyjna dla obecnego w ówczesnym czasie fajansu, głównie ze względu niskiej zawartości pyłu kostnego, który czynił ją miękką. Kilkadziesiąt lat później proporcje substancji wykorzystywanych do produkcji porcelany kostnej zostały zmienione, a udoskonalony produkt podbił serca ludzi na całym świecie i jest produkowany do dziś. Zwiększono zawartość pyłu kostnego, który zajmował obok kaolinów i kwarcu około 50% całej zawartości porcelany.

Do produkcji tego rodzaju porcelany wykorzystuje się 4 składniki:
– popiół kostny czyli spopielone kości zwierząt, głównie bydła;
– kwarce;
– skalenie czyli minerały znajdujące się w skorupie ziemskiej;
– kaoliny inaczej glinę porcelanową, którą wydobywa się w Chinach.

Produkcja porcelany

Proces produkcji jest długi i pracochłonny, jednak swoimi etapami zbliżony jest do produkcji zwykłej porcelany. Najpierw tworzone są fasony, które dobierane muszą być w sposób staranny po wzięciu pod uwagę wszelakich czynników dotyczących kurczliwości, możliwości technicznych i zastosowanych technologii. Następnie odlewa się wzory z odpowiednimi proporcjami składników w zależności od rodzaju produkowanej porcelany. Tutaj wyróżnić możemy porcelanę twardą i miękką. Twarda zawiera w swoim składzie większy udział procentowy spopielonych kości zwierząt. Powstałe wzory podlegają wypalaniu, szlifowaniu nierówności oraz polerowaniu. Ostatnim etapem powstawania jest zdobienie, które najczęściej wykonywane jest za pomocą lasera.

To perfekcyjny materiał do wykorzystania w zastawie stołowej. Porcelana kostna jest przejrzysta i elegancka, zaspokoi gust każdego nawet najbardziej wysublimowanego wielbiciela porcelany. Jej cechą charakterystyczną jest perfekcyjna biel oraz z kunsztem wykonane wykończenia, które czynią ją wyjątkową. Ponadto ten typ porcelany jest niezwykle odporny na uszkodzenia i wszelkiego rodzaju wyszczerbienia niż tradycyjne naczynia ceramiczne. Połączenie wytrzymałości z estetyką wykonania i delikatną oraz cienką strukturą nadają jej iście szlachecki ton i wygląd.

Redakcja polishpavilion.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do domu, miłość do ogrodu i zamiłowanie do pięknych wnętrz spotykają się, by dostarczyć Ci niezliczone inspiracje i praktyczne wskazówki do stworzenia wymarzonego miejsca do życia! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o aranżacji wnętrz, porady ogrodnicze i praktyczne poradniki tworzą źródło wiedzy i inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników pięknych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wanny kompozytowe
pralnia w piwnicy
drzwi do domu

Jesteś zainteresowany reklamą?

drzwi do domu