Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Korzystne oświetlenie wnętrza a położenie domu

11 listopada 2019


Dzięki odpowiedniej ilości światła w mieszkaniu, pomieszczenia wydają się optycznie większe, jaśniejsze i bardziej nowoczesne. W skali roku niższe są też rachunki za elektryczność, bo nie trzeba tak często zapalać lamp, zwłaszcza latem. Kwestię oświetlenia trzeba zacząć rozważać już na etapie tworzenia projektu i budowania domu, bo duże znaczenie ma chociażby układ budynku w terenie.

Oświetlenie wnętrza

Należy brać pod uwagę pozorny ruch Słońca i to, z której strony docierało będzie do wnętrz światło słoneczne. Dla przykładu, dom z wejściem od południa okaże się znacznie jaśniejszy wewnątrz niż ten zwrócony w stronę północną. Na „jaśniejszą” stronę powinna być zwrócona ściana z największą ilością okien, lub z oknami tych pokoi, w których domownicy spędzają najwięcej czasu. Niektóre pomieszczenia szczególnie korzystają z docierającego naturalnego światła – np. kuchnia, jadalnia. Światło słoneczne korzystnie wpływa na ludzką psychikę i nawet zimą sprawia, że nabiera się większej ochoty do działania. Dobry efekt dadzą zwłaszcza duże okna, których nie będzie się w całości zasłaniać. Przesłona okna może być jednocześnie jego dekoracją. W ten sposób funkcjonują np. zazdrostki lub innego rodzaju nieduże firanki, białe bądź kolorowe.

Lepsza praca

Naturalnie jasne pomieszczenia są świetne do celów związanych z edukacją bądź pracą. Wytężanie wzroku czy też praca umysłowa przy świetle słonecznym są o wiele łatwiejsze, poza tym nawet skomplikowane czynności mniej męczą i w mniejszym stopniu powodują zmianę samopoczucia na gorsze. Co prawda wczesną wiosną, późną jesienią czy zimą dzień tak czy inaczej będzie krótszy, więc konieczne stanie się stosowanie światła sztucznego w godzinach wczesnowieczornych. Żeby zmaksymalizować „dzienny czas pracy”, dobrze jest pomyśleć o tym, by okna tych właśnie pomieszczeń wychodziły na południe.

W pokojach prywatnych czy sypialniach dostęp światła słonecznego nie jest o tyle ważny, ale jak wszędzie indziej zapewnia lepsze samopoczucie i pozwala uniknąć zimowej depresji. Niektórzy preferują, gdy więcej słońca jest we wnętrzu rano – wpadające przez okna promienie pozwalają łatwiej się obudzić. Inni lubią, gdy wieczorem mogą obserwować zachód słońca, a na ścianach i meblach mają całą feerię barw spowodowaną przenikaniem światła do pomieszczenia. Zależy to od położenia budynku. Oczywiście zawsze istnieje możliwość modyfikowania efektów zgodnie z własnymi oczekiwaniami. W tym celu jak i w innych przypadkach stosuje się żaluzje, rolety, firanki o wybranej gęstości, zazdrostki i inne dekoracje okienne.

Redakcja polishpavilion.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do domu, miłość do ogrodu i zamiłowanie do pięknych wnętrz spotykają się, by dostarczyć Ci niezliczone inspiracje i praktyczne wskazówki do stworzenia wymarzonego miejsca do życia! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o aranżacji wnętrz, porady ogrodnicze i praktyczne poradniki tworzą źródło wiedzy i inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników pięknych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ogród zimowy na dachu
Pianki poliuretanowe
Odprężanie blach

Jesteś zainteresowany reklamą?

Odprężanie blach