Kilka słów o schodach modułowych

Dom stanowi jeden z tych miejsc, w których ludzie spędzają bardzo dużo czasu. Ważne więc by miejsce zamieszkania było dostosowane do indywidualnych potrzeb domatora. Jedni uwielbiają duże przestrzenie na parterze, drudzy zaś nie wyobrażają sobie nie móc wejść na piętro po to, by z balkonu sypialni podziwiać piękne widoki. Grupa miłośników piętra staje jednak przed trudnym wyborem – jakie rozwiązanie wybrać a także jak nie narazić się na poniesienie znaczących kosztów podczas planowania budżetu naszego wymarzonego domu?

Co to są schody modułowe?

Jednym z najczęściej pojawiających się rozwiązań współczesnego budownictwa są schody modułowe. Już po samej nazwie możemy się domyślić, iż schody tego typu składają się z kilkunastu niezależnych modułów, które wymagają odpowiedniego połączenia ze sobą. Schody modułowe są możliwe do samodzielnego montażu.Takie rozwiązanie pozwala na dużą elastyczność pod wieloma względami. Między innymi kształt schodów może być taki jaki potrzebujemy – bieg może być zarówno prosty jak i spiralny. Jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia i, rzecz jasna, przestrzeń, w jakiej schody planujemy umieścić.

Schody muszą być bowiem dostosowane do przestrzeni, w której mają funkcjonować. Jeśli chcemy, aby prowadziły na poddasze lub piętro należy założyć, iż w domu jednorodzinnym o niewielkim metrażu miejsca będzie po prostu bardzo mało. Wybierając kształt schodów należy więc wziąć pod uwagę również ten aspekt. Jeżeli planujemy wnosić po schodach ciężkie pakunki takie jak meble czy sprzęt elektroniczny, najlepiej sprawdzą się proste schody zamontowane w centralnej części domu. Zaleca się unikania skomplikowanych kształtów ze względu na ryzyko ich późniejszego kłopotliwego zastosowania.

Ciekawe rozwiązanie

Jeśli projekt domu jest prosty, a mimo wszystko chcemy zastosować w nim coś ciekawego i jednocześnie poszerzyć powierzchnię użytkową naszych czterech kątów warto zastanowić się nad schodami kręconymi lub zbiegowymi. Tego typu schody mogą prowadzić chociażby na poddasze, które zostało zaprojektowane na potrzeby mieszkalne. Jednocześnie, schody modułowe mogą być interesującym punktem dekoracyjnym naszego domu.

Schody modułowe stanowią ciekawe rozwiązanie, zarówno w domach jak i mieszkaniach. Dzięki swojej prostej budowie oszczędzają czas ich montażu oraz koszta ich wykonania. Planując przestrzeń mieszkalną warto zastanowić się czy w naszym domu tego typu możliwość znajdzie swoje zastosowanie. Nawet, jeśli w projekcie domu uwzględniona jest klatka schodowa można zastanowić się czy schody modułowe nie ułatwią nam codziennego funkcjonowania oraz nie wygospodarują dodatkowego miejsca wśród naszych czterech ścian.

Redakcja polishpavilion.pl