Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Inwestowanie w nieruchomości a joint venture partnership

17 sierpnia 2022 Inwestowanie w nieruchomości


W rynek nieruchomości coraz częściej chcą inwestować osoby, które nie dysponują dużym kapitałem początkowym. Wbrew pozorom, inwestowanie w nieruchomości wcale nie wymaga bardzo dużego budżetu. Czasem dużo cenniejsza okazuje się wiedza oraz fachowe umiejętności. W tej sytuacji można pomyśleć o współpracy w modelu joint venture partnership. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega ta technika oraz jakie są jej przykłady na rynku nieruchomości.

Na czym polega Joint Venture Partnership?

Joint Venture to wspólne przedsięwzięcie, czyli połączenie sił przynajmniej dwóch osób, które chcą osiągnąć wspólny cel lub zrealizować jeden projekt. Inwestowanie w nieruchomości w tym modelu jest bardzo popularne wśród osób, które nie mają dużego kapitału, ale dysponują wiedzą i doświadczeniem. Model Joint Venture Partnership nie wymaga zakładania przedsiębiorstwa lub spółki, ponieważ zysk z inwestycji może być dzielony zgodnie z warunkami pisemnej umowy zawartej pomiędzy dwoma podmiotami. W praktyce jednak, regularne korzystanie z modelu JV może być wygodniejsze po założeniu spółki. 

Co wnosi strona nieposiadająca kapitału?

W modelu Joint Venture Partnership jedna ze stron wnosi zazwyczaj kapitał potrzebny na inwestowanie w nieruchomości. Co może zaoferować druga strona? Przede wszystkim swój czas, wiedzę i doświadczenie. Taka osoba może dysponować gruntowną znajomością rynku i wyszukiwać najlepsze okazje pod inwestycje, podczas gdy druga strona zadba o niezbędny kapitał. W modelu tym może współpracować ze sobą wiele osób. Warto jednak, aby przed rozpoczęciem wspólnego działania sporządzić klarowną umową zabezpieczającą interesy wszystkich stron. 

Przykłady JV Partnership na rynku budowlanym

Wyszukiwanie dobrych okazji na rynku budowlanych często wymaga czasu. W modelu JV jedna strona wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie, aby znaleźć optymalną okazję do lokaty kapitału. Ta strona zazwyczaj zajmuje się także formalnościami, podczas gdy wspólnik dba jedynie o kapitał. Świetnym przykładem JV może być flipping. Jedna osoba zajmuje się wyszukaniem odpowiedniej nieruchomości oraz kwestiami związanymi z transakcją, druga wykorzystuje umiejętności do zwiększenia wartości (np. remont), natomiast trzecia dostarcza niezbędnych środków. W rezultacie, dwie osoby mogą partycypować w przedsięwzięciu nie dysponując swoim kapitałem. 

Czy inwestowanie w nieruchomości metodą JV jest opłacalne?

Jak najbardziej, inwestowanie w nieruchomości w modelu Joint Venture Partnership jest coraz popularniejszą formą inwestycji, na którą składa się kilka osób. Oczywiście to od stron przedsięwzięcia zależy to, co kto wnosi do takiej spółki. W ten sposób można łączyć zarówno kapitał, celem poważniejszych inwestycji, jak również kapitał, wiedzę i kompetencje celem wypracowania wspólnego zysku. Podstawą jest jednak mądrze sporządzona umowa, która zabezpieczy wszystkie strony. 

Redakcja polishpavilion.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do domu, miłość do ogrodu i zamiłowanie do pięknych wnętrz spotykają się, by dostarczyć Ci niezliczone inspiracje i praktyczne wskazówki do stworzenia wymarzonego miejsca do życia! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o aranżacji wnętrz, porady ogrodnicze i praktyczne poradniki tworzą źródło wiedzy i inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników pięknych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wanny kompozytowe
pralnia w piwnicy
drzwi do domu

Jesteś zainteresowany reklamą?