Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Zgłoszenie robót budowlanych – co warto wiedzieć?

13 czerwca 2022


Jeżeli planujemy wzniesienie niewielkiego domu, budynku gospodarczego lub garażu, niejednokrotnie możemy zrealizować nasze przedsięwzięcie bez konieczności wnioskowania o pozwolenie na budowę. Wystarczy, że w miejscowym urzędzie zgłosimy zamiar prowadzenia robót i odczekamy ustawowo wymagany termin. Jakie obiekty możemy wybudować na zgłoszenie, jakie informacje musimy umieścić we wniosku oraz ile przyjdzie nam poczekać na decyzję urzędu?

Jakie budynki możemy wznieść na podstawie zgłoszenia?

Możliwość budowy na zgłoszenie to duże ułatwienie dla wszystkich inwestorów, znacząco przyspieszające i upraszczające formalności przed rozpoczęciem prac. Aktualnie bez pozwolenia możemy wznieść wszystkie wolnostojące domy jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się na działce własnej. Uproszczone i przyspieszone procedury zgłoszenia przygotowano także dla jednorodzinnych domów wolnostojących o powierzchni zabudowy do 70 m2, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki własnej. Dodatkowo na zgłoszenie wybudujemy parterowy budynek gospodarczy, garaż lub wiatę. Ich powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 35 m2, a łączna liczba takich obiektów na działce może wynieść maksymalnie dwa na każde 500 m2 terenu. Ponadto bez pozwolenia zrealizujemy parterowy domek rekreacyjny o powierzchni 35m2 a także trochę większy do 70 m2 powierzchni zabudowy, przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 metrów i wysięgu wsporników do 2 metrów. Ilość tych ostatnich ograniczono do jednego na każde 500m2 powierzchni działki.

Jakie informacje musimy umieścić we wniosku o zgłoszenie robót budowlanych?

Zapoznając się z katalogiem obejmującym projekty domów, zdecydowaliśmy się na budowę niewielkiego obiektu jednorodzinnego, wolnostojącego? W takiej sytuacji na wniosku o zgłoszenie robót budowlanych powinniśmy umieścić następujące informacje: nazwę lokalnego organu administracji architektoniczno-budowlanej, dane inwestora i ewentualnego pełnomocnika, rodzaj zamierzenia budowlanego, planowany termin rozpoczęcia prac, adres miejsca prowadzenia robót i oświadczenie w sprawie korespondencji elektronicznej. Następnie zaznaczamy, jakie załączniki dołączamy do wniosku i składamy swój podpis.

Planowana inwestycja dotyczy innych budynków niż jednorodzinne? W takim przypadku większość wymaganych informacji będzie identyczna, jak w zgłoszeniu robót budowlanych związanych z obiektem mieszkalnym. Jedynie w części dotyczącej rodzaju zamierzenia budowlanego – zamiast zaznaczać możliwe opcje – musimy nieco szerzej opisać rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych.

Prócz samego wniosku, do urzędu musimy dostarczyć niezbędne załączniki. Zależnie od rodzaju planowanych prac, będzie to oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, szkice i rysunki, projekt zagospodarowania działki lub terenu, pozwolenia, uzgodnienia bądź opinie.

Budowa na zgłoszenie – ile poczekamy na decyzję i jak długo jest ona ważna?

Zgłoszenia robót budowlanych należy obowiązkowo dokonać przed ich rozpoczęciem. Zainaugurowanie prac bez dopełnienia formalności zostanie uznane za samowolę, generując konieczność jej legalizacji w nadzorze budowlanym. Jeśli zgłoszenie jest kompletne i spełnia wszystkie wymagania, urząd wyda tzw. milczącą zgodę. Oznacza to, że po upływie 21 dni od chwili złożenia wniosku będziemy mogli rozpocząć prace na terenie inwestycji. Jeżeli jednak w dokumentach będą braki, organ administracji architektoniczno-budowlanej wniesie sprzeciw a całą procedurę będzie trzeba powtórzyć po uzupełnieniu braków..

W przypadku uproszczonej procedury zgłoszenia dla domów jednorodzinnych do 70m2 powierzchni zabudowy mamy nieco inna sytuację gdyż dokumentacja i załaczniki składane do urzędu nie są sprawdzane a do budowy można przystąpić od razu po dokonaniu zgłoszenia. Poprawność dokumentacji oraz zgodności projektu z Planem miejscowym będzie sprawdzana przez organ nadzoru budowlanego po zgłoszeniu użytkowania budynku. Zgłoszenie robót budowlanych – bez względu na ich typ – jest ważne przez okres 3 lat od daty wskazanej we wniosku jako termin rozpoczęcia realizacji inwestycji.

Interesuje nas budowa domu lub garażu, a zarazem chcemy do minimum ograniczyć formalności? Wybierzmy projekty budynków, które można wznieść na podstawie zgłoszenia. Po wypełnieniu prostego wniosku oraz złożeniu go wraz z załącznikami w lokalnym urzędzie, w niedługim czasie będziemy mogli rozpocząć przygodę ze wznoszeniem planowanego obiektu – czy to mieszkalnego, czy gospodarczego.

Zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Redakcja polishpavilion.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do domu, miłość do ogrodu i zamiłowanie do pięknych wnętrz spotykają się, by dostarczyć Ci niezliczone inspiracje i praktyczne wskazówki do stworzenia wymarzonego miejsca do życia! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o aranżacji wnętrz, porady ogrodnicze i praktyczne poradniki tworzą źródło wiedzy i inspiracji dla Ciebie i wszystkich miłośników pięknych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wanny kompozytowe
pralnia w piwnicy
drzwi do domu

Jesteś zainteresowany reklamą?

drzwi do domu