Kolory na ścianie

W temacie urządzania wnętrz można powiedzieć wiele. Na samą myśl o dobieraniu kolorów i wyposażenia jedni będą reagować zniechęceniem, inni poczują dreszczyk podniecenia, a niektórzy potężną ekscytację.

Według własnych upodobań

Projektowanie wnętrz to od lat temat modny i z reguły nawet największy laik w tej dziedzinie czuje potrzebę wypowiedzenia się w tym temacie. Czy słusznie czy nie, warto jednak do tematu podejść spokojnie. Abstrahując od wykwalifikowanych specjalistów w tej materii, każdy ma prawo swój własny dom czy mieszkanie urządzić jak mu się żywnie podoba i nie warto z tym polemizować. Poczucie smaku to odrębna kwestia, bowiem jak to mówi popularne przysłowie: o gustach i kolorach się nie dyskutuje. Mimo, że znajomość tego powiedzenia jest powszechna, wiele osób czuje się w obowiązku poinformować wszem i wobec, że pewne kwestie w tematyce urządzania wnętrz nie uchodzą. Przykładem może być urządzanie pokoju dla dziecka. Czy pudrowy róż na ściany sprawdziłby się w chłopięcym pokoju? Ten wybór wiele osób by skrytykowało. Tak delikatny kolor zarezerwowany jest z automatu dla dziewczynek. Może i tak, ale całkiem nieźle pudrowy róż na ściany sprawdziłby się w pokoju dziennym, salonie, a także w sypialni. Z odpowiednimi dodatkami wcale nie wskazywałby jednoznacznie, że to tylko i wyłącznie kobiece wnętrze. Z pewnością taki odcień nadawałby się do minimalistycznych wnętrz gdzie królują jasne kolory i dużo światła.

Jasne odcienie

Kontynuując temat koloru ścian od kilku lat prym wiodą jasne odcienie. Choć zgodnie z najnowszymi trendami powinno wybierać się kolory ciemne, np. zielone czy wręcz granatowe, to właśnie jasne barwy na ścianach nadaje wrażenie czystości i schludności naszemu wnętrzu. Najlepszy przy wyborze bieli czy jej kremowych odcieni jest fakt, iż stanowią idealne tło do popisu przy podejmowaniu decyzji, jakie wybrać meble i dodatkowe akcesoria. Króluje tutaj pełna dowolność, bo pasować do takich ścian będzie absolutnie wszystko. Dokładnie na odwrót jest w przypadku ciemnych kolorów, takich jak wspomniany granat, który chyba najlepiej sprawdziłby się w jednak sypialni. Nie wszystkie dodatki i nie każdy rodzaj mebli będzie dobrze wyglądał w tak ciemnym wnętrzu. Kompromisem przy wyborze odcienia jest wybór barw pastelowych. Gwarantuje to zarówno jasne wykończenie oraz zapewnia pewną dawkę koloru. W ten deseń wpisuje się zarówno jasny odcień niebieskiego, żółtego jak i przytoczony wcześniej pudrowy róż. Najważniejsze czym powinno się kierować przy wyborze koloru to przede wszystkim własny gust.

Redakcja polishpavilion.pl