Jak urządzić przydomowy ogród?

Ogród wokół domu jest miejscem, w którym możemy spędzać czas w gronie najbliższych lub zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. W ogrodzie zawsze znajdzie się coś do robienia. Koszenie trawy, uprawa warzyw, pielęgnacja roślin ozdobnych i przycinanie drzew to czynności, które zabierają dużo czasu. Dbanie o ogród to zajęcie dla osób, które nie lubią siedzieć bezczynnie w domu. Dodatkowo prace w ogrodzie działają relaksująco na organizm.

Jak zaprojektować ogród przydomowy?

W ogrodzie powinny znaleźć się zarówno rabaty kwiatowe, jak i miejsce do odpoczynku. Taras powinien być miejscem, gdzie możemy wypocząć, bądź spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Żeby było to możliwe potrzebujemy meble ogrodowe. Możemy kupić komplet mebli w sklepie lub zbudować je samemu. Możemy to zrobić z drewnianych palet. Takie meble będą świetną dekoracją tarasu, a dodatkowo możemy je pomalować na dowolny kolor. Na tarasie potrzebujemy przede wszystkim miejsca do siedzenia. Może to być sofa ogrodowa i fotele, lub stół z krzesłami. Ważne, żeby starczyło miejsca zarówno dla nas, jak i dla ewentualnych gości. Dodatkowo musimy zaopatrzyć się w stół, na którym położymy napoje i przekąski w czasie spotkań. W strefie wypoczynkowej nie może zabraknąć grilla. Dzięki temu bez problemu przyrządzimy smaczne potrawy na świeżym powietrzu. Dopełnieniem strefy wypoczynkowej może być basen, który przyniesie nam ulgę w gorące dni. Możemy zdecydować się na basen wkopany w ziemię, który może być połączony z tarasem, lub stojący na stelażu.

Dbanie o ogród

Żebyśmy mogli podziwiać piękny ogród musimy o niego odpowiednio zadbać. Projektując ogród powinniśmy umieszczać rośliny o podobnych wymaganiach koło siebie. W ten sposób stworzymy rabaty kwiatowe, które udekorują nasz ogród. Między kwiatami musimy zostawić alejki, żebyśmy mogli tamtędy spacerować. Rabaty mogą być różnych kształtów, a podłoże w okół kwiatów możemy zasypać korą lub żwirem. Dobrym pomysłem na dekoracje ogrodu jest ustawienie kilku dużych kamieni ozdobnych. Pod nimi możemy nasypać żwir, co doda uroku kamiennej dekoracji. Dodatkowo możemy zrobić samodzielnie dekoracje. Przykładowo ze starych opon możemy zrobić łabędzie, lub pomalować je i posadzić w nich kwiaty. Wzdłuż płotu powinien stanąć żywopłot, który da nam odrobinę prywatności.

Wybierając drzewa do ogrodu musimy zwrócić uwagę na ich wielkość. Przydadzą na się zarówno te duże, jak i małe sztuki. Do tego możemy zakupić kilka drzewek owocowych. Nie zapomnijmy o roślinach iglastych, które będą pięknie wyglądać przez całą zimę.

Redakcja polishpavilion.pl