Zazwyczaj każdy mieszkaniec bloku stara się robić tak, by jego kaloryfer działał dobrze. Może się jednak zdarzyć, że mimo starań grzejnik się zapowietrzy. Warto zatem wtedy wiedzieć, jak można sobie poradzić w takiej sytuacji i w jakich miejscach szukać pomocy.
Jak odpowietrzyć kaloryfer?
Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj grzejnika posiadamy. Gdy jest to kaloryfer żeliwny, to do jego odpowietrzenia będą potrzebne dwa płaskie klucze, za pomocą których trzeba odkręcić śrubunek. Dobrze jest wcześniej przygotować miskę oraz ręcznik. Jeśli usłyszy się charakterystyczny syk powietrza, to należy ponownie dokręcić śrubunek. Natomiast, jeśli mamy w mieszkaniu grzejnik aluminiowy to często jest zamontowany tam odpowietrznik. Wtedy należy przekręcić termostat na zero i przestawić zawór grzejnika na dół. Dobrze tutaj też mieć przyszykowane wiadro lub miskę na wodę, która może się skraplać.
Czy lepiej samodzielnie odpowietrzyć kaloryfer, czy zlecić to specjalistycznej firmie?
Wszystko zależy od tego, czy umiemy poradzić sobie z grzejnikiem tak, by nie zalać w międzyczasie sąsiadów. Dlatego też najczęściej w blokach wzywa się osoby ze spółdzielni, które fachowo i szybko odpowietrzą grzejniki. Jest to szczególnie ważne, gdy w jednym pionie jest kilkanaście mieszkań. Wtedy najczęściej jest zakręcana woda w całym pionie tak, by w trakcie odpowietrzenia kaloryfera nie zalać innych mieszkańców.
Kiedy można odpowietrzyć kaloryfer?
Przede wszystkim odpowietrza się wtedy, kiedy kaloryfer jest zimny. Dlatego też najczęściej takie zadanie wykonuje się w ciągu dnia, kiedy grzejnik nie musi pracować. Często jest też tak, że grzejniki odpowietrza się zaraz po pierwszym włączeniu zimą, kiedy to po takim czasie nieużywania mogły się zapowietrzyć.
Jakie są objawy zapowietrzenia kaloryfera?
Przede wszystkim są to objawy takie, że grzejnik może wydawać różne dziwne dźwięki. Mogą one wynikać z tego, że w rurach pojawiło się powietrze. Szczególnie ważnym czynnikiem, który sugeruje zapowietrzenie, jest bulgotanie w kaloryferze. Inne rzeczy, które mogą sugerować zapowietrzenie się kaloryfera, jest też to, że grzejniki nie są na tyle ciepłe, jak bardzo powinny być. Warto też dodać, że wszystkie grzejniki w domu mogą być zapowietrzone, dlatego też trzeba od razu sprawdzić kaloryfer w każdym pomieszczeniu. Zapobiegnie się wtedy temu, że wystąpi awaria grzania.
Jakie są skutki nieodpowietrzenia kaloryfera?
Nieodpowietrzone kaloryfery osłabiają wydajność grzewczą, przez co płaci się dużo więcej za ogrzewanie, którego nie czuć w pomieszczeniu. Co więcej, gdy kaloryfer nie jest odpowietrzony, to może doprowadzić do jego zepsucia i wymiany całego grzejnika. Dlatego też nie wolno bagatelizować żadnych objawów zapowietrzenia się kaloryfera.
Dobrze jest przed sezonem grzewczym sprawdzić stan wszystkich kaloryferów, jakie mamy w domu. Dzięki temu możemy mieć większą pewność, że nic się nie stanie w trakcie grzania. Należy też pamiętać, że nieodpowietrzone kaloryfery mogą również doprowadzić do zalania sąsiadów.